worldmigratorybirdday

Dünya Göçmen Kuşlar Günü 2012 Burdur Gölü’nde Kutlandı
Dünya Göçmen Kuşlar Günü bu yıl tüm dünyada 12-13 Mayıs 2012 tarihlerinde pek çok etkinlikle kutlandı. Göçmen kuşların ve yaşam alanlarının korunmasına dikkat çekmek amacıyla 2006 yılından bu yana tüm dünyada çeşitli etkinlikler düzenleniyor.
Türkiye’den bu yıl Dünya Göçmen Kuşlar Günü web sayfasına kayıtlı olan tek etkinlik Burdur’da Burdur Gölü çevresinde “Burdur Gölü’nün Göçmen Kuşları ve Çocukları” temasıyla kutlandı.
Burdur Gölü çevresinde gerçekleştirilen bu etkinlik Orman ve Su İşleri Bakanlığı 6. Bölge Burdur Şube Müdürlüğü ve Burdur Kuş Gözlem Topluluğu’nun işbirliği ve Burdur Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi’nin katkılarıyla gerçekleştirildi. Etkinlik Orman ve Su İşleri Bakanlığı 6. Bölge Müdürü Salim Özdemir, şube müdürleri ve personeli, Burdur Kuş Gözlem Topluluğu üyeleri, Burdur Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi çalışan ve gönüllüleri, Gazi İlköğretim Okulu öğrenci, öğretmen ve velilerinin katılımı ile gerçekleştirildi.
Etkinlik kapsamında Burdur Gölü’nün güneyinde yer alan köyler çevresinde ve Soğanlı Sazlığı’nda üreyen ve bu alanları kullanan göçmen kuş türleri ile bu alanların korunmasının önemi Orman ve Su İşleri Bakanlığı 6. Bölge Burdur Şube Müdürü Tamer Yılmaz ve Burdur Kuş Gözlem Topluluğu’ndan uzman biyolog Lale Aktay tarafından anlatılarak ardından teleskop ve dürbünlerle bu türler gözlemlendi. Gözlemlenen 47 tür arasında en dikkat çekici olanlar leylekler, akkuyruklu kartal, enfes bir şov sunan flamingolar, su yüzeyine yakın böcekleri avlayan kırlangıçlar, arı ve böcek yakalayan arıkuşları oldu.
İnsan yaşamında önemli bir yere sahip olan göçmen kuşlar ulusal amblemlerde, kültür, sanat, edebiyat, tarih, müzik, dans, mitoloji v.b. pek çok alanda yer almaktadır. İnsan yaşamında bu kadar geniş yer tutan göçmen kuşlar öte yandan insan faaliyetlerinden de en olumsuz etkilenen canlı grupları arasında yer almaktadır. İnsanların faaliyetlerinden nasıl etkilendikleri, göçmen kuşlar, yaşam alanları ve bunların korunmasının gerekliliği konularında da çocuklar ve diğer katılımcılarla sohbet gerçekleştirilmiştir.
Daha sonra Burdur Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi ziyaret edilerek buraya yaralı olarak getirilen göçmen kuş türlerinin tedavi süreçleri ve doğaya yeniden salınmasıyla ilgili bilgiler merkez veterinerleri ve çalışanları tarafından paylaşıldı ve tedavi süreci devam eden türler gözlemlendi. Tedavi süreci tamamlanan bir kerkenez, bir leylek ve bir angıt etkinliğe katılan çocuklar ve diğer katılımcılarla birlikte doğaya salınarak özgürlüklerine yeniden kavuştular.

Etkinlik linki : http://www.worldmigratorybirdday.org/2012/index.php?option=com_content&view=article&id=9&Itemid=9

Etkinlikle ilgili fotoğraflar:

Lale Aktay-      https://www.dropbox.com/sh/q28nzc7rrxbk22v/nDTiq2jfv-

 

World Migratory Bird Day 2012 was celebrated at Lake Burdur Ramsar Site

World Migratory Bird Day was celebrated around Lake Burdur and it was the only event recorded to WMBD website from Turkey for 2012.
Directorate of Burdur Division of the 6th Regional Directorate of the Ministry of Forestry and Water Affairs and Burdur Birdwatching Society organized the WMBD 2012 together with the support of Burdur Wildlife Rehabilitation Center. This event was held with the participation of the 6th Regional Directorate of the Ministry of Forestry and Water Affairs’  managers and staff members, Burdur Birdwatching Society members, Burdur Wildlife Rehabilitation Center staff and volunteers, Gazi Primary School students, teachers and parents.
The organization team took the participants for birdwatching to Soganli Marshes and the villages around Lake Burdur.  Information about migratory birds, the importance of the habitats they use and their place in our culture was given by Burdur Division Director Tamer Yılmaz and conservation biologist Lale Aktay. The most striking among the 47 species observed were storks, white-tailed eagle, flamingos which offered a delightful show,  swallows that were hunting in the water near the surface and bee eaters capturing bees and insects.
Then Burdur Wildlife Rehabilitation Center was visited. The veterinarians of the center gave information about the injured migratory species. The interaction between migratory birds and human was discussed with the kids and other participants. After that a rehabbed kestrel, a white stork and a ruddy shelduck were released with the kids and all participants.